Foto: Skärmdump/trafiken.nu

Risk för köer på E4 i påsktrafiken

Det väntas mycket trafik på vägarna under påskhelgen – och E4:an förbi Rosersberg-Stora Wäsby är en av sträckorna som påverkas.

Enligt prognoser väntas köerna bli som störst på skärtorsdagen, när många lämnar Stockholm. Då är det främst norrgående trafik på E4, förbi Stora Wäsby och vidare mot Uppsala, som kan bli hårt belastad.

Även annandag påsk pekas ut som en intensiv dag – men då i motsatt riktning. När resenärer återvänder väntas det bli köer i södergående riktning mot Stockholm. E4:an är en av de viktigaste transportlederna i regionen och påverkas snabbt när många reser samtidigt. Restiderna kan därför bli längre än vanligt, särskilt under eftermiddagar och kvällar på de mest belastade dagarna. Trafikläget kan samtidigt förändras snabbt vid olyckor eller andra störningar, så rekommendationen är att planera resan i förväg och vara ute i god tid.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.