Foto: Daniel Iskander

Risk för höga temperaturer

SMHI har utfärdat ett meddelande för bland annat Sigtuna kommun gällande risk för höga temperaturer.

Under tisdagen kommer temperaturen i kommunen att vara strax under 30 grader, på onsdag och torsdag finns risk för att temperaturen är över 30 grader. SMHI har med anledning av värmeböljan utfärdat ett meddelande för att informera allmänheten om risk med höga temperaturer.

Människor i riskgrupp eller barn kan påverkas av temperaturerna vilket ger ökad påfrestning på kroppen. Lokal temperatur för Sigtuna är 29 grader på onsdag och 31 på torsdag. Hettan håller sen i sig hela helgen och först på måndag blir det svalare.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening