Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Risk för demonstration vid Arlanda

Polisen har fått uppgifter om att det kan förekomma demonstrationer vid flygplatser i Sverige i närtid.

För några månader sedan slog aktivister till mot bland annat Arlanda och tog sig in på airside för att protestera mot flyget. Nu uppger polisen att det finns risk för demonstrationer vid flera flygplatser i närtid.
– Polisen, Swedavia och andra parter som bedriver flygplatser har en löpande dialog med organisationen. Swedavia kommer att erbjuda anvisade platser att genomföra demonstrationerna vid, skriver Polisen i ett uttalande.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.