Ymer fick besök av riksdagsledamoten Barbro Westerholm (L) och Pernilla Bergqvist (L). På bilden även Lena Bjuhr Erngren, kvalitetschef på äldre- och omsorgsförvaltningen, Monica Sjögren, enhetschef och Teddy Tekie, enhetschefFoto: Pressbild
Riksdagsledamoten besökte Ymer
Riksdagsledamoten Barbro Westerholm (L) besökte omsorgsboende Ymer på tisdagen: - Jag var mycket imponerad att ta del av det utvecklingsarbete som bedrivs i Sigtuna kommun och hur engagerade ledning och personalen är för att göra sitt yttersta för att de äldre på boendet ska ha det så bra som möjligt, säger Barbro Westerholm (L) i ett pressmeddelande.
Barbro Westerholm besökte Ymer på tisdagen tillsammans med bland annat Pernilla Bergqvist (L), etta på fullmäktigelistan. Besöket föranleddes av att Sigtuna kommun som första kommun i landet påbörjat ett arbete med att implementera en ny certifiering kallad Äldrestandarden i verksamheten. Målet är en omsorg i toppklass. Ymer är det första boendet i kommunen som valt att börja med implementering av standarden. – Det är väldigt viktigt att lyfta fram goda exempel och när jag hör medarbetare som säger att det är en stor ära att få jobba med de äldre på Ymer så känner jag mig väldigt stolt över deras inställning och arbete. Jag är även glad över att vi ligger i framkant när det gäller äldreomsorgen, uppger Pernilla Bergqvist (L).
Notiser Från och med den 18 februari 2025 skärps reglerna för eldning av trädgårdsavfall. Enligt den nya lagen måste fastighetsägare i första hand kompostera eller lämna sitt avfall till en återvinningscentral.
Notiser Hösten 2026 slår JENSEN upp dörrarna till en ny grundskola för F–9 i Steninge, Sigtuna kommun. Skolan har redan väckt stort intresse och har närmare 500 elever i kö.
Blåljus Med båtsäsongen i full gång ökar även risken för stölder. Polisen uppmanar nu båtägare att vara extra vaksamma och ta till åtgärder för att förhindra brott.
Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i takt med att värnplikten byggs ut. I år kallas 131 ungdomar från Sigtuna kommun, vilket motsvarar var sjätte 18-åring.
Blåljus Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.