Steningehöjdens skola fick besök av Fredrik Malm och Pernilla Bergqvist. Här tillsammans med biträdande rektor Marie Iskander, Jennifer Bengtsson, Anna Wassdahl och Anna-Lena, enhetschef för Mångkulturella enheten i Sigtuna kommun.Foto: Pressbild

Riksdagsledamoten besökte skola i Steningehöjden

Liberalernas skolpolitiske talesperson Fredrik Malm besökte Steningehöjdens skola i fredags: - Det var mycket lärorikt besök där jag får se hur liberal politik gör skillnad i praktiken, säger Malm i ett uttalande.

Fredrik Malm besökte tillsammans med Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L) Steningehöjdens skola under fredagen. Där fick de träffa skolledningen och medarbetare som berättade om skolans utvecklingsarbete kring förbättra skolresultat, sociala team, digitalt lärande och modersmålsundervisning.
– Vi var mycket imponerade att ta del av det utvecklingsarbete som bedrivs på skolan och hur engagerade ledning och medarbetare är för att eleverna ska nå sina kunskapsmål, känna sig trygga och må bra, säger Malm och Bergqvist i ett gemensamt uttalande.

Malm säger vidare att det var lärorikt att se hur liberal politik gör skillnad i praktiken. Han menar på att mycket av den liberala politiken som drivs av Liberalerna på nationell nivå genomförs i praktiken i Sigtuna.
– Som bland annat sociala team som bidrar till minska arbetsbördan för lärarna och skapar studiero på skolan. Det är glädjande se den positiva skolutvecklingen kommunen har haft under liberalt ledarskap och engagerade medarbetare.

Förslag om rondell vid infarten till Til/Svalängen

Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.

ambulanskrisen

27 nya ambulanser till Stockholm – personalbrist kvarstår

Notiser Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.

Par stormade gate på Arlanda

Blåljus Ett par som var sena till sitt flyg på Arlanda försökte ta sig in genom en stängd gate – men i stället för att hinna med planet möttes de av polis.

Blottare på pendeln till Arlanda

Blåljus Tidigt på söndagsmorgonen larmades polisen om en man som blottat sig på ett pendeltåg nära Arlanda. Händelsen inträffade strax före halv sju och flera resenärer slog larm.

Brasiliens riksåklagare på studiebesök

Notiser Barnahus Stockholm Nord i Sigtuna kommun fick under torsdagen besök av Brasiliens riksåklagare tillsammans med kollegor och representanter för World Childhood Foundation. Syftet med besöket var att få en inblick i den svenska barnahusmodellen.

Miljöbrott stoppades vid Hagbyholm

Blåljus Polisen kallades under onsdagen till Hagbyholm utanför Sigtuna sedan ett misstänkt miljöbrott uppdagats. Vid väg 263 upptäcktes 20–30 sopsäckar som hade dumpats i diket.