Riksdagsledamoten anklagar Sigtuna för social dumpning
Socialdemokraten Johan Löfstrand, gruppledare i civilutskottet i Riksdagen, går till attack mot Sigtuna och andra stockholmskommuner som han menar på ägnar sig åt social dumpning.
Sigtuna, Solna och några andra kommuner har uppmärksammats i media de senaste åren för att de påstås ägna sig åt social dumpning. Något som tillbakavisas av kommunledningen. Mattias Askerson (M) har tidigare deklarerat att kommunen tagit sitt ansvar för att ordna bostad i två år och därefter hänvisar boende till andra kösystem då det i Sigtuna råder över tio års kötid för en lägenhet via SigtunaHem. Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) kallade begreppet ”social dumpning” för cyniskt.
Nu har Johan Löfstrand, gruppledare i civilutskottet i riksdagen (S), skrivit en debattartikel i Aftonbladet om saken. Han kräver att kommunen tar ansvar för att bygga bostäder som passar alla inkomstkategorier och att kommunerna ska ansvara för sina medborgare och inte ställa krav på flytt utanför kommunen för bibehållet försörjningsstöd. Enligt Löfstrand har Sigtuna kommun även betalat taxiresor till personer från kommunen till bostad i andra orter. – Social dumpning blir ett verktyg för lokalpolitiker att driva ett prestigeprojekt i sina rika kommuner för att kunna visa upp en fin fasad medan de fördjupar problematiken på andra platser i landet, skriv Löfstrand i debattartikeln som publicerats i Aftonbladet.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.