Foto: Rosersbergs IK

RIK trea i Division 2

Rosersbergs IK avslutade seriespelet den gångna helgen med att besegra Täby med 33-24.

Rosersbergs IK blev trea i sin Division 2-serie efter seger mot Täby den gångna helgen med 33-24. Tredjeplatsen ger dessvärre ingen kvalplats till Division 1 men unga RIK är ändå nöjda med insatsen under säsongen då man stundtals utmanade om topplatserna. Truppen består mestadels av spelare födda i slutet av 90-talet eller i början av 00-talet, kryddat med enstaka veteraner så har man överraskat i Division 2. Återstår att se hur många av talangerna som blir kvar nästa år och inte hamnar i Skånela eller andra satsande lag. Både Ida Schaffer, 17 år, och Oliva Mansnerus, 18 år, har öst in mål i serien och lär uppvaktas av andra lag.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.