Foto: Donald Swahn/Rosersbergs IK

RIK ställs mot Division 2-lag i Svenska Cupen

Rosersbergs IK har lottats att möta FC Stockholm Internazionale i Svenska Cupens första omgång.

Svenska Cupens semifinaler spelas denna vecka, men redan nu har första omgången lottats förs säsongen 20/21. Rosersbergs IK blev klart för cupen i samband med segern mot Gimo i vintras i Upplandscupen. RIK kommer att ställas mot Division 2-laget Stockholm Internazionale, ett lag som inlett sin serie med en seger och en oavgjord på två matcher. Svenska Cupens första omgång ska vara spelad senast 26:e augusti.

Vid seger ställs RIK mot ett lag från Allsvenskan eller Superettan. Återstår att se om RIK i Division 5 kan ge ett topplag från Division 2 en match på Råbergsvallen. RIK har en stark trupp med flertal spelare som så sent som för två år sedan spelade i Division 3.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.