Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Ride of Hope stannade i Märsta

Cykelloppet Ride of Hope som cyklar till förmån för Barncancerfonden stannade till i Märsta under söndagen.

Ride of Hope startade 28:e juli i Lund och en del hade cyklat i varenda sträcka under veckan medan andra kunde hoppa på köra i loppet där det passade. Sista sträckan gick på söndagen mellan Uppsala-Stockholm. Den stannade till i Märsta för lunch. Märsta Centrums parkering fylldes av cyklister som tog en kort paus innan det var dags att cykla de sista milen in till Hagaparken. Syftet med loppet är att samla in pengar till Barncancerfonden, i år har det hittills kommit in drygt 1,3 miljoner kronor.

Misstänkt drograttfylleri i Valsta

Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.

Berusad man omhändertogs efter bråk på Arlanda

Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.

Risk för skyfall i på söndag

Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening