Foto: Magnus Granhagen

Revansch för Skånela i omstarten

Skånela fick revansch för nederlaget före jul mot RP Linköping då man på lördagen vann returen med 22-21: - Vi gör en bättre match än vad resultatet visar, säger Jesper Östlund, assisterande tränare.

Lagen följdes åt i början av matchen men efter 10-12 minuter var det Skånela i ledning med 3-4 mål. RP kom dock ikapp till 11-11 innan paus. I andra hade Skånela läget under kontroll, ledningen var fyra mål med åtta minuter kvar. RP putsade till siffrorna och 21-22 kom med tre sekunder kvar att spela.
– De kom ikapp till ett mål med fem minuter kvar, vi tar timeout och gör sedan två direkt efter det och dödar matchen, berättar Jesper Östlund, assisterande tränare.

Östlund var på det stora hela nöjd med matchen då man inte hade så mycket svackor även om det offensiva spelet inte var fläckfritt:
– Deras målvakt var bra och har hög räddningsprocent, fortsätter Östlund.

Bra i defensiven
Trots att RP:s målvakt lyckades rädda många bollar så höll Skånela hemmalaget i schakt offensivt:
– Dem fick inte de enkla målen utan vi gjorde det bra i hemspring och försvar. Vi gör en bättre match än resultat, med skärpa så gör vi 30 mål kanske, konstaterar Östlund.

Alexander Holmberg stod hela matchen och var nära att bli utbytt efter en kvart i andra då han hade en svacka, men lagledningen höll fast vid honom och på slutet blir Holmberg även vinstmakare. Östlund är nöjd med återstarten, laget var i träning direkt efter nyår och man har fått tillbaka Robert Jurell efter tre månaders skada.
– Vi har tränat bra och det har slagit väl ut, det blev inte så mycket ledighet.

Målen
Rahali 6, Olsson 5, Filén 3, Byström 2, Ladan 2, Hedvall 1, Nielsen 1, Nilsson 1, Söderman 1

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.