Restriktioner slopas nästa vecka

Regeringen meddelar på torsdagsmorgonen att restriktioner slopas från och med 9:e februari.

I samband med en pressträff meddelade regeringen att restriktioner slopas om en vecka, 9/2. Det innebär att diverse avrådan från deltagande i cuper och idrotter tas bort, krogar kan ta emot gäster som vanligt igen. Det är en lång lista som tas bort sa socialminister Lena Hallengren i samband med pressträffen. Regeringen kommer lämna förslag om att upphäva den så kallade pandemilagen. Klassningen ska heller inte ska gälla för covid-19 som allmänfarlig sjukdom.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.