Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Restriktioner påverkar kultur- och fritidsverksamheterna

Från och med onsdagen 12/1 trädde nya restriktioner för kultur- och fritidsverksamheterna i kommunen.

Beslut kring restriktioner gäller från 12 januari-13 februari och gäller bland annat alla idrotter i kommunen som bedrivs i kommunala hallar/planer. Barn och unga födda 2002 och senare påverkas inte nämnbart. I hallarna är det nu återigen 10 kvadratmeter per person som gäller. Allmänhet kan bara boka lokaler för 20 personer. Samtliga inomhusanläggningar där det planerats för cup är stängt. Yrkesmässig verksamhet omfattas dock inte. Simhallarna är fortsatt stängda för allmänhet men inte för simskola, föreningar eller skolaktiviteter.

Här kan du ta del av alla restriktioner inom kultur- och fritid.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.