En restaurang i Sigtuna kommun förbjuds att sälja mjukglass med omedelbar verkan efter beslut av Bygg- och miljöförvaltningen.
I samband med en kontroll av mjukglassmaskinen hos restaurangen så konstaterades att glassen innehåll bakterier. Analysresultatet ansågs otillfredsställande och restaurangen tvingades med omedelbar verkan att upphöra med försäljningen. Att bakterien förekommer i glassen tyder på dålig råvara, ohygienisk hantering, olämpliga förvaringsförhållanden eller möjligen en förorening. Livsmedelsinspektörerna misstänker dock att det rör sig om dålig handhygien hos personalen och kontamination av redskap eller glassmaskinen. Restaurangen förväntas nu vidta åtgärder som krävs för att glasens mikrobiologiska status ska förbättras. Efter ett nytt test med godkänt analysresultat får glassen säljas igen.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.