Polisen kontrollerade en man på Arlanda som visade sig ha 4000 dollar i innehav.
En resenär på Arlanda fick under tisdagen 4000 amerikanska dollar förverkade efter en kontroll av polis. Mannen, som är i 40-årsåldern, stoppades av en patrull i samband med att han skulle resa utomlands.
Vid kontrollen framkom det att mannen under större delen av de senaste tio åren inte har deklarerat någon förvärvsinkomst. Polisen bedömde därför att pengarna kunde härröra från brottslig verksamhet och beslutade att förverka summan genom ett så kallat självständigt förverkande.
Händelsen utreds vidare, men i nuläget finns ingen ytterligare information om eventuella brottsmisstankar mot mannen.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.