Foto: Jamshid Jamshidi

Resenär bråkade med P-vakt

Ett bråk uppstod på Arlanda under onsdagskvällen mellan en resenär och en parkeringsvakt.

En resenär på Arlanda hamnade i ett intensivt verbalt bråk med en parkeringsvakt tidigt på onsdagskvällen rapporterar UNT.se. Resenären blev upprörd när hen upptäckte parkeringsboten och ifrågasatte om vakten agerat korrekt. Bråket eskalerade och polis tillkallades. Robert Sennerdal, presstalesperson på polisen, beskrev stämningen på plats som agiterad. En anmälan om förgripelse mot tjänsteman, hot om våld och ofredande har upprättats, samt en motanmälan från personen som fick parkeringsboten.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.