Foto: Jamshid Jamshidi

Resenär bråkade med P-vakt

Ett bråk uppstod på Arlanda under onsdagskvällen mellan en resenär och en parkeringsvakt.

En resenär på Arlanda hamnade i ett intensivt verbalt bråk med en parkeringsvakt tidigt på onsdagskvällen rapporterar UNT.se. Resenären blev upprörd när hen upptäckte parkeringsboten och ifrågasatte om vakten agerat korrekt. Bråket eskalerade och polis tillkallades. Robert Sennerdal, presstalesperson på polisen, beskrev stämningen på plats som agiterad. En anmälan om förgripelse mot tjänsteman, hot om våld och ofredande har upprättats, samt en motanmälan från personen som fick parkeringsboten.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.