Stående: Karsten Bjärbo (KD) och Lars Björling (SfS). Sittande från vänster: Pernilla Bergqvist (L), Olov Holst (M) och Gill Brodin (C).Foto: Pressbild

Repliken: Med symbolpolitik som affärsidé

Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet vill gärna framstå som sanna förkämpar i miljö- och klimatdebatten. Den faktiska politiken visar dock att det mesta handlar om symbolpolitik och tomma ord, något som blev extra tydligt vid kommunfullmäktigemötet den 19 december.

Genom att begära en minoritetsåterremiss tvingar oppositionen nämligen de pendlare som vill kunna parkera och åka kollektivt till sina arbetsplatser, att fortsätta ta bilen samtidigt som man strider för att Sigtuna kommun ska utlysa ett lokalt klimatnödläge utan några som helst konkreta effekter.

Det återremitterade ärendet gällde införandet av avgifter på kommunens pendlarparkeringar. Något som görs efter att många kommuninvånare under lång tid kontaktat kommunen och dess politiker med vädjan om att något måste göras för att lösa parkeringssituationen vid stationerna.

Som den enda kommunen i närområdet längs ostkustbanan har vi fram till nu haft avgiftsfria parkeringar. Detta har lett till att kommunens pendlarparparkeringar varit fulla efter ca kl 08 på morgnarna, vilket tvingar en mängd invånare att ta bilen hela vägen till arbetet trots att de skulle vilja åka kollektivt. Upprepade mätningar har dessutom bl.a. visat att 35% av bilarna på vår parkering kommer från Knivsta. I Knivsta är parkeringen avgiftsbelagd och slutsatsen måste bli att Knivstaborna väljer att åka till Märsta för att parkera gratis.

Vi har under ett år tittat på olika lösningar för att komma till rätta med detta. Det första vi undersökte var om det gick att utfärda speciella parkeringstillstånd för boende i Sigtuna kommun.

Detta visade sig omöjligt av flera skäl, varav det helt avgörande är att det är olagligt. Pendlarparkeringarna i Märsta är nämligen planlagda som allmän platsmark och där får man inte diskriminera någon. Alla, oavsett bostadsort, har lika rätt till marken. Efter att ha uttömt alla andra möjligheter kvarstod bara att införa liknande avgifter som grannkommunerna. Införandet har ett enda syfte – att frigöra plats för de kommuninvånare som vill åka kollektivt, men idag inte kan eftersom det inte finns plats att parkera vid stationen. Upplever man att 20kr/dygn är för dyrt kommer man kunna parkera gratis lite längre bort (vid bussgaraget).

Genom återremissen ser nu S, MP och V till att dessa invånare måste fortsätta åka bil. Och man gör det enbart för att förhala beslutet, helt utan egna motförslag. Möjligen med undantag för önskan om ett lokalt klimatnödläge i Sigtuna kommun.

För S, MP och V handlar allt om symbolpolitik. För kommunledningen handlar det om att genomföra åtgärder som gör skillnad och förbättrar vardagen för kommuninvånarna på riktigt.

  • Olov Holst, gruppledare (M)
  • Gill Brodin, gruppledare (C)
  • Pernilla Bergqvist, gruppledare (L)
  • Karsten Bjärbo, gruppledare (KD)
  • Lars Björling, gruppledare (SfS)
valet2026

Vägar i dåligt skick bromsar Sigtuna

Insändare Trasiga vägar riskerar att hålla tillbaka både jobb och investeringar i Stockholms län. Nästan var tredje statlig väg i länet är i dag i dåligt eller mycket dåligt skick.

Bra Askerson! Men glöm inte Ayla.

Insändare Det är positivt och ansvarsfullt att Mattias Askerson (M) har önskat om ett träff med migrationsminister Johan Forsell för att diskutera migrationspolitiken och hur de påverkar kommunen. Att frågan lyfts till den nivån är viktigt och visar att det finns en vilja att ta ansvar och föra dialog.

valet2026

repliken: Socialdemokraterna vänder kappan efter ideologin

Insändare Socialdemokraternas (S) agerande i samhällsbyggandsutskottet ger fler frågor än svar. Ena stunden beskyller de oss för att inte vara tillräckligt snabba med att skapa nya särskilda boendeplatser i kommunen. Nästa stund försöker de rösta ned ett förslag som syftar till att möjliggöra just ett sådant boende. Deras agerande är både inkonsekvent och allvarligt.

valet2026

Stärk Sigtuna kommuns beredskap

Insändare Krig, konflikter, ökande klimatrisker och naturolyckor skadar i allt större utsträckning skördar, försörjningsförmåga, företag, infrastruktur och ekonomi.

valet2026

repliken: M och KD är sena på bollen

Insändare Mattias Askersson (M), Erik Sedig (KD) och Josefin Brodd (M) ägnar i en insändare i märsta.nu den 25 mars kring särskilda boenden för äldre (SÄBO) en stor del av utrymmet till att ha synpunkter på en reservation från (S) i samhällsbyggnadsutskottet. M, KD och SD har känt till problemet med brist på platser på SÄBO för äldre men har inte agerat.

valet2026

Ett jämställt totalförsvar gör Sigtuna kommun starkare

Insändare Frihet, demokrati och fred är inte längre självklarheter. I en tid av ökade säkerhetshot behöver Sverige och Sigtuna kommun rusta sitt totalförsvar, men det räcker inte att bara rusta upp – vi måste rusta rätt. Ett jämställt samhälle är ett bättre rustat samhälle. När hela befolkningens kompetens i Sigtuna tas tillvara ökar vår motståndskraft, både i kris, i krig och i vardagen.

valet2026

Minst 20 miljoner till vinster i välfärden 2025

Insändare Vinster i välfärden är ett ämne som kontinuerligt står i fokus i samhällsdebatten. I regel är debatten principiell. Sällan ser man siffror gällande en enskild kommun. Men om man tittar närmare på Sigtuna kommun, hur ser det ut här?

Kortare arbetstid kostar Stockholmsregionen 167 miljarder om året

Insändare Förslaget om generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön låter kanske lockande. Färre timmar på jobbet, mer tid för familj och fritid. Men verkligheten är att en sådan reform skulle få ett högt pris i form av minskad produktion, lägre välstånd och ett hårt slag mot både företag och välfärd.

repliken: Moderaterna har bidragit till bostadsproblem

Insändare Inför valet försöker Moderaterna i Sigtuna måla upp en bild av att oppositionens bostadspolitik skulle vara både dyr och orättvis. Den bilden är djupt missvisande. I själva verket är det dagens moderata politik som har bidragit till de problem många invånare upplever på bostadsmarknaden.

valet2026

Sigtuna behöver moderat bostadspolitik

Insändare I september är det val. Det är viktigt att den moderatledda kommunledningen i Sigtuna får fortsatt förtroende och kan bedriva sin ansvarsfulla och rättvisa bostadspolitik även de kommande åren. Alternativet skulle vara både dyrt och orättvist.

Stoppa hyreshöjningarna

Insändare I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.

internationella kvinnodagen

Ensamstående mammor är hjältar alla dagar

Insändare Idag på internationella kvinnodagen vill vi särskilt uppmärksamma ensamstående mammors situation och kämparanda. I Sverige växer nästan vart femte barn upp i en familj med en ensamstående förälder. Det innebär att 400 000 barn lever i sådana hushåll och 300 000 av dem lever med sin mamma, som ensam tar ansvar för både omsorg och ekonomi.

Kortare arbetstid är en jämställdhetsreform

Insändare Sedan Tidöregeringen tillträdde har klyftorna mellan män och kvinnor ökat. Löneskillnaderna är större, och många ensamstående mammor har allt svårare att klara sin ekonomi. Kvinnors ohälsa ökar snabbare än mäns och föräldraledigheten tas fortfarande inte ut jämlikt. Det är tydligt att dagens arbetsliv inte är utformat för ett jämställt samhälle.

Nolltolerans mot mäns våld mot kvinnor

Insändare Varje kvinna har rätt till trygghet och frihet. Ändå lever alltför många kvinnor i Sverige med rädsla i vardagen. De fruktansvärda kvinnomord som inträffat i landet är en brutal påminnelse om ett av vårt samhälles allvarligaste misslyckanden: mäns våld mot kvinnor.

repliken: Jag väljer skrattet

Insändare Det är märkligt hur vissa alltid måste kritisera oavsett om det är något som de egentligen tycker är ganska bra. Som nu senast när Valsta Steninge Stadsdelsförening kommenterar kommunens skylt i Valstabacken.