Kommunledningen Foto: Sigtuna kommunMats Weibull (B), ordförande i Bygg- och miljönämndenFoto: Marie-Therese Karlberg
Replik: ”Oseriöst av Miljöpartiet
Miljöpartiet (MP) har inte bara en gång, inte två gånger utan tre gånger sagt ja till överenskommelsen med Trafikverket om utbyggnadsplanerna för Märsta station. Trots det skäms man inte för att gå ut med både insändare och annonser där man försöker lura väljarna att tro att man är emot delar av överenskommelsen. I det här fallet Aspvägens förlängning.
(MP) skapar vidare tumult genom att i insändare och annonser hävda att kommunledningen tänker tillåta ”skövling” av stora skogsområden i norra Sigtuna stad. Detta trots att man redan fått information om vad som gällde och därmed var väl medvetna om att kommunledningen stoppat avverkningen av det sagda skogsområdet.
Och nu detta. Man går ut med en insändare och försöker förespegla väljarna att man tar någon sorts ansvar för den översiktsplan som ska beslutas nästa år. Detta trots att man som det enda av fullmäktiges nio partier inte ens klarat av att delta i det viktiga politiska arbetet med grundförslaget som nu ska hanteras av ett antal instanser och av invånarna i kommunen. Man hoppade helt sonika av arbetet, lämnade helt enkelt walk-over. Som sagt, alla andra partier deltog i arbetet där vi som politiker hade vår chans och möjlighet att påverka. Men det förstod inte (MP) eller hade de kanske inte förmågan att hantera frågorna? Att i efterhand nu komma och kritisera det förslag som arbetats fram av experter i kommunens tjänstemannakår och försöka få det att låta som man står på kommuninvånarnas sida är inte bara beklagligt. Det är extremt oseriöst.
Men kanske är det bra att det nu kommer fram. Vill du som väljare ha politiska företrädare som inte har förmåga eller är beredda att göra det arbete som krävs och som hellre ägnar sig åt symbolpolitik och annonsering? Ja, då ska du rösta på Miljöpartiet. Vill du ha representanter som tar jobbet på allvar, lägger ner tiden som krävs och vågar stå upp för ibland tuffa prioriteringar? Ja, då finns det andra partier att rösta på.
Debatt Styret i Region Stockholm, bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet med stöd av Vänsterpartiet, har kommit överens om att SL ska köra bussar i Sigtuna kommun i egen regi. Detta riskerar att göra vår busstrafik sämre och dyrare, med färre avgångar.
Debatt Många svenskar tror jag upplever att kyrkovalet inte angår dem. Men i år mer än någonsin tror jag de faktiskt egentligen har starka åsikter kring det.
Debatt Det spelar roll för hela samhället vad kyrkan säger och gör. Svenska kyrkan har över 20 000 anställda – det spelar roll vem som ansvarar för arbetsgivarfrågorna.Svenska kyrkan förvaltar stora mängder fastigheter och skog – det spelar roll vilken syn på miljön som beslutsfattarna har.
Debatt I dag presenterar Liberalerna i regeringen den största skolbudgeten i modern tid – ett kraftfullt besked till alla Sveriges elever, lärare och skolledare.
Debatt Lowe Börjeson har helt rätt i att vi måste ta de strukturella utmaningarna på allvar och att framtidens jobb i hög grad kommer att växa fram i nya, gröna branscher. Innovation är en avgörande byggsten för ett samhälle som vill stå starkt i längden.
Debatt Annika Bröms och Svenskt Näringsliv har rätt i att politiken behöver vägledas av ett långsiktigt ansvarstagande för samhällsekonomin. Den alltför höga arbetslösheten, inte minst bland unga, gör stor skada.
Debatt Med ett år kvar till valet arbetar Sigtunas lokala partiavdelningar intensivt med sina valprogram. Fokus ligger ofta på väljarnära frågor som skola, vård, omsorg, badhus eller cykelvägar. Ambitionen är att erbjuda ett smörgåsbord av löften som väljarna tycker verkar tilltalande. Men utan en förståelse för tillväxt riskerar dessa löften att bli tomma ord.
Debatt Avfallsdumpning i naturen, höga hyror, kriminalitet, brister i skolan… Vad upprör och engagerar just dig? Att lyfta sina åsikter vid fikabordet eller på sociala medier ligger nära till hands, men ditt engagemang behövs också i vår lokala demokrati!
Debatt I sommar har endast 121 ungdomar i gymnasieåldern fått sommarjobb via kommunen. Totalt finns det ca 2700 ungdomar i åldern 16-19 år och en stor andel av dem har gått arbetslösa hela sommaren. Det är sorgligt.
Debatt Nu fylls våra skolor återigen med förväntansfulla barn. Här ska nya drömmar födas, klassresor startas och vår gemensamma framtid formas. För Liberalerna är det självklart att allt börjar med en riktigt bra skola – och arbetet sker både nationellt och lokalt här i Sigtuna kommun.
Debatt Sommarsverige bjuder på något för alla. Från Ystad till Haparanda, från Stockholm till Göteborg kryllar det av smultronställen med natur, kultur och allt däremellan. Många svenskar vill se sig om i vårt vackra land - men höga priser på bussar och tåg gör möjligheterna begränsade för många.
Debatt Sommarlovet ska vara en tid av frihet, inte en period av oro och rädsla. Ändå förs varje år barn och unga från Sverige för att könsstympas eller giftas bort mot sin vilja. Vissa återvänder aldrig till skolstarten.
Debatt Den moderatledda kommunledningen blundar för ungdomarnas verklighet! Unga i Sigtuna kommun har idag svårt att få jobb. Men istället för att agera väljer den moderatledda kommunledningen att blunda för verkligheten genom att prioritera skattesänkningar före våra ungdomars framtid. Vi vill istället införa en sommarjobbsgaranti för samtliga ungdomar i årskurs nio och på gymnasiet.
Debatt Det har sedan många år varit tydligt att, om inget görs, kommer det att bli brist på platser inom särskilt boende för äldre i Sigtuna kommun (SÄBO).
Debatt Helt rätt har han när det gäller att förhandla bort stationsavgiften på 149:- till A-train som omöjliggör resande för de flera tusental som arbetar dagligen på själva flygplatsen, andra flygrelaterade jobb eller andra verksamheter inom det vidare Arlandaområdet.
Debatt Thomas Brandell (S) och David Lundqvist (S) frågar om ännu fler äldre ska flyttas från Sigtuna till andra kommuner. Låt oss vara tydliga. Vi flyttar inga äldre till andra kommuner och vi tvingar inte någon att mot sin vilja flytta från Sigtuna. Att påstå något sådant är insinuant. Brandell (S) och Lundqvist (S), båda ledamöter i vård- och omsorgsnämnden, borde veta bättre.
Debatt Allt fler av Sigtunas äldre måste framöver bereda sig på att flytta bort från kommunen, om de behöver få lägenhet på ett särskilt boende för äldre (säbo).
Debatt Arbetarklassen får samhället att fungera. Vi kör bussarna, vårdar de sjuka, bygger vägar och så mycket, mycket mer. Ändå lyssnar ingen när de viktiga besluten ska tas. Det finns ingen fungerande dialog med facken i dag och därför måste politikerna börja stå till svars för sina beslut.
Debatt Den 22 maj är det FN:s internationella dag för biologisk mångfald. Det borde vara en dag för att fira naturens rikedom, men allt oftare blir det en väckarklocka för att agera. Förlusten av arter och livsmiljöer sker i en alarmerande takt. Forskningen är entydig: den biologiska mångfalden är hotad.
Debatt Den M-SD-KD-SFS styrda majoriteten i Sigtuna kommun har beslutat att kommunen ska lämna Sveriges Ekokommuner – världens äldsta kommunnätverk för hållbar utveckling som i tre decennier samlat över 80 kommuner för gemensamt lärande, erfarenhetsutbyte och utveckling. Ett nätverk som möjliggör konkret samverkan för att möta en av vår tids största utmaningar.
Debatt Den 9 maj firas Europadagen – ett tillfälle att uppmärksamma den fred, frihet och demokrati som Europasamarbetet byggts på sedan andra världskriget. För oss liberaler är EU långt mer än byråkrati i Bryssel – det är en livlina för Europasamarbete, solidaritet och säkerhet.
Debatt Det finns mycket att undra om hur den nya fördelningsmodellen för förskolor och grundskolor påverkar respektive enheters möjlighet att nå sina mål. Majoritetens löfte om att den ska utvärderas och vid behov justeras välkomnas, det kommer vi bevaka noga. Den överskuggande orsaken till förändringen var att stärka grundfinansieringen, något man kan göra även utan att minska på den socio-ekonomiska ersättningen.