Foto: illustration/White Arkitekter

Renoveringen av Stora Gatan återupptas i mitten av augusti

Efter sommaruppehållet återupptas renoveringen av Stora Gatan i Sigtuna den 19 augusti. Arbetet, som beräknas pågå fram till slutet av november, fokuserar under hösten på sträckan mellan Långgränd och Stora torget.

Renoveringen av Stora Gatan sker i etapper på grund av gatans smala bredd och behovet av att hantera schaktgropar, maskiner och transporter på ett säkert och effektivt sätt. Eftersom Stora Gatan är ett fornminne krävs extra försiktighet under arbetet för att bevara gatans historiska värde.

Tillfälligt avbrott i december
Efter avslutat arbete i november kommer ett uppehåll att göras i december, vilket innebär att ingen renovering kommer att ske under den månaden. Stadskärnan kan upplevas som stökig under anläggningstiden, men kommunen arbetar för att minimera störningarna för invånare och besökare. Kommunen tackar för den förståelse som visats under renoveringsprocessen.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.