Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Renovering av Norrbacka förskola drar ut på tiden

Renoveringen av Norrbacka förskola som skulle vara klar senast vecka 50 drar ut på tiden och barnen kommer att vara fortsatt evakuerade till gamla Kulturskolans lokaler på Tingvalla.

I somras inleddes ett renoveringsarbete på Norrbacka förskola av fastighetsägaren Rikshem. Tanken var att renoveringarna skulle vara klara efter sommaren men drog ut på tiden, ett mål om att vara klara vecka 40 hölls inte och det nya målet om vecka 50 har inte heller hållit.

I ett brev till Rikshem från Barn- och ungdomsnämnden och förvaltningschefen Leif Hildebrand framgår att förseningar är att vänta under stora delar av våren. Fem förskoleavdelningar drabbas och har under hösten gått i Kulturskolans gamla lokaler på Tingvalla. Kommunen kräver i brevet som även nämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L) signerat att Rikshem presenterar en åtgärdsplan på ett snabbt återställande av förskolan. Kommunen har också kopplat in jurister för att utreda vilka krav man kan ställa på Rikshem.

Anledningen till att renoveringarna dragit ut på tiden är enligt Rikshem att det har varit mer omfattande än vad de trott.
– Vi är en ansvarsfull fastighetsägare och vill att arbetet blir ordentligt gjort vilket i detta fall har medfört att det tagit extra tid, men den 28 februari ska lokalerna vara klara att ta i bruk igen, säger Jennie Wolmestad, kommunikationschef på Rikshem.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.