Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Religiös församling vill köpa Valstaskolan

Shiamuslimska församlingen i Märsta har lämnat in en intresseanmälan för att få köpa den nu nedlagda Valstaskolan.

I en skrivelse till Kommunstyrelsen anmäler Shiamuslimska föreningen i Märsta sitt intresse för att köpa den nu nedlagda Valstaskolan. Föreningen har redan verksamhet i intilliggande lokaler och skriver att förvärvet skulle vara bra för ökad interreligiös dialog i området eftersom även Svenska kyrkan finns i närheten. Det skulle också ge ett ökat samarbete och ge bra PR för kommunen enligt skrivelsen.

Kommunen avvaktar en ny detaljplan för att avgöra vad som ska hända med Valstaskolan, under tiden som fastigheten står tom så har flera förslag kommit in om att använda fastigheten för föreningsliv eller hur ut som företagskontor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening