Foto: Pressbild/Swedavia

Rekryteringsdag på Arlanda under fredagen

Redan nu på fredag 12 januari är det rekryteringsdag på Arlanda. Rekryteringsdagen har varit en givande dag där flygplatsens aktörer kan träffa arbetssökande.

Efter den framgångsrika rekryteringen förra året på Arlanda flygplats väljer Swedavia att återigen satsa stort på rekrytering. Den här gången utvidgas evenemanget till att inkludera både Göteborg Landvetter Airport och Stockholm Arlanda Airport, där egna rekryteringsdagar kommer att äga rum under januari månad.

Den första av de två rekryteringsdagarna hålls på Stockholm Arlanda Airport den 12 januari. Efter förra årets gemensamma rekryteringsdag, som resulterade i ett imponerande antal nya anställningar inom olika yrkesområden och anställningsformer, både tillsvidare- och sommarjobb, ser Swedavia fram emot att återigen samla Sveriges största flygplatsers samarbetspartners.

Under rekryteringsdagen på Arlanda kommer besökare att ges möjlighet att träffa olika arbetsgivare och få insikt i den breda variationen av yrken som finns tillgängliga. Målet är att förse arbetskraftsbehovet vid flygplatsen med kompetenta och engagerade medarbetare. Detta initiativ kommer att vara en plattform för arbetssökande att interagera med potentiella arbetsgivare och upptäcka de hundratals lediga tjänster som kommer att finnas tillgängliga i framtiden.

Rosersbergaren Elin kan bli Årets VD

Näringsliv Elin Ingves Pyk från Rosersberg är nominerad till Årets VD 2025 i kategorin små företag. Hon är vd för Sevan och Sevan Hummus Factory, som har verksamhet i Rosersberg, och är en av tre finalister till utmärkelsen.

Comfort Hotel Arlanda utses till Comfort Hotel of the Year

Näringsliv Comfort Hotel Arlanda har återigen utsetts till Comfort Hotel of the Year under Strawberrys årliga Vinterkonferens, som hölls den 10–11 januari. Utmärkelsen delades ut inför tusentals medarbetare från hela Norden och är den tredje gången hotellet tar emot priset.

Minskad inrikestrafik påverkar Arlanda

Näringsliv Antalet resenärer på det svenska inrikesflyget har minskat kraftigt, vilket även märks på Arlanda, enligt en rapport från Transportstyrelsen. Jämfört med åren före 2019 har antalet passagerare nästan halverats.

Så här kan du spara pengar på dina dagliga utgifter

Partner Att hålla koll på sina dagliga utgifter är viktigt för att upprätthålla en stabil ekonomi. Genom att införa enkla sparstrategier kan du frigöra resurser för framtida behov. Dessa strategier är särskilt viktiga i dagens ekonomiska klimat.

Konkurserna ökade under 2025

Näringsliv Antalet konkurser i Sigtuna kommun ökade under 2025. Totalt gick 67 företag i konkurs, vilket är en uppgång med 16 procent jämfört med året innan.

EQT ny ägare till A-Train och Arlanda express

Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.