Bostadsförmedlingen i Stockholm har i år förmedlat rekordmånga lägenhet och cirka 130 av dem rör Sigtuna kommun.
Flera hyresvärdar i kommunen använder sig av Stockholms stads Bostadsförmedling för att hyra ut lägenheter. I år har förmedlingen förmedlad nästan 1500 bostäder, ca 130 av dessa förmedlades i Sigtuna kommun. Enligt siffrorna från förmedlingen var det nio lägenheter som förmedlades på en kötid mellan 0-2 år. 49 lägenheter förmedlades på kötid mellan 6-8 år och som mest har en bostad förmedlats i Märsta med kötid på 12-14 år.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.