Bostadsförmedlingen i Stockholm har i år förmedlat rekordmånga lägenhet och cirka 130 av dem rör Sigtuna kommun.
Flera hyresvärdar i kommunen använder sig av Stockholms stads Bostadsförmedling för att hyra ut lägenheter. I år har förmedlingen förmedlad nästan 1500 bostäder, ca 130 av dessa förmedlades i Sigtuna kommun. Enligt siffrorna från förmedlingen var det nio lägenheter som förmedlades på en kötid mellan 0-2 år. 49 lägenheter förmedlades på kötid mellan 6-8 år och som mest har en bostad förmedlats i Märsta med kötid på 12-14 år.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.