Foto: Genrebild

Rekordmånga jobbar nu hemifrån

Det har förvisso varit jul- och nyår men människors rörelse ute i samhället har minskat kraftigt i kommunen.

Googles rapport över hur människor rör sig i kommunen visar på kraftigt sjunkande siffror efter de högre covid-talen kring jul. Shopping- och nöje ligger nu på hälften av det normala efter att ha legat strax under det normala före jul. Matbutiker och apotek har minskat sina besök med 15 procent efter att ha legat över det normala i början av december.

Arbetsplatserna visar också en kraftig nedgång där det nu är 82 procent under det normala, siffror som inte förekommit någon gång under pandemin. Minskningen började i mitten av december och har sedan dess bara sjunkit från strax under det normala. Kollektivtrafiken via Märsta station har tappat varannan resenär.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.