Det har förvisso varit jul- och nyår men människors rörelse ute i samhället har minskat kraftigt i kommunen.
Googles rapport över hur människor rör sig i kommunen visar på kraftigt sjunkande siffror efter de högre covid-talen kring jul. Shopping- och nöje ligger nu på hälften av det normala efter att ha legat strax under det normala före jul. Matbutiker och apotek har minskat sina besök med 15 procent efter att ha legat över det normala i början av december.
Arbetsplatserna visar också en kraftig nedgång där det nu är 82 procent under det normala, siffror som inte förekommit någon gång under pandemin. Minskningen började i mitten av december och har sedan dess bara sjunkit från strax under det normala. Kollektivtrafiken via Märsta station har tappat varannan resenär.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.