Foto: Pressbild

Rekordmånga hundar intar Arlanda

Happy Dog-konceptet hos Clarion kommer till detta nyår att slå rekord: - Happy Dog konceptet har verkligen blivit en succè, säger Clarion Hotel Arlandas VD Björn Callin.

Redan på Alla hjärtans dag var det uppbokad med främst hundar för nyårsfirande på Clarion Hotel Arlanda.
– Succèn ligger inte bara i att vi erbjuder hotellrum till husdjur utan att hela helgen är fylld av aktiviteter. Det är en helg när våra gäster får chansen att umgås och skapa nya kontakter, Säger Björn Callin, VD Clarion Hotel Arlanda Airport

2013 startades konceptet med Happy dog, det vill säga fyrverkerifritt firande eftersom Arlanda är en fyrverkerifrizon. Under hela helgen kommer det att vara aktiviteter och Svenska Brukhundklubben genomför aktiviteter för både hundar och besökare. Totalt beräknas 380 hundar bo över nyårsnatten på Clarion, en ökning med 60 hundar jämfört med förra året. Men inte bara hundar är välkomna, det har genom åren även checkats in katter, en papegoja och en sköldpadda.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening