Det har varit rekordfå inbrott i länet under det andra kvartalet i år, av dessa har Sigtuna kommun endast 11 inbrott.
Under 2023 andra kvartalet har det anmälts 577 inbrott i bostäder i länet. Inte under ett enda kvartal sedan 2006 har det anmälts så här få inbrott rapporterar Newsworthy. Statistiken ser ut att vara på en nedåtgående trend för helåret 2023. Flest inbrott har anmälts i Stockholm med 233, Sigtuna hade elva inbrott vilket hör till de lägre nivåerna i länet. Grannkommunerna Väsby och Bro har 10 respektive 8 inbrott.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.