Kristoffer Tamsons (M), trafikregionråd och ordförande för SL.Foto: Pressbild
Rekordår för pendeltågsresandet
Trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) konstaterar att pendeltågsresandet ökade kraftigt under 2019.
Totalt gjordes 861 miljoner resor inom SL-trafiken förra året, fler resor än någonsin. Pendeltågstrafiken ökade med hela 13 miljoner resor under förra året: – Fler och nöjdare resenärer är det bästa kvittot SL-trafiken kan få. Det visar att vårt arbete med att utveckla trafiken med fler avgångar, högre kvalitet och bättre utbud ger resultat. I år tar vi vidare det arbetet för att göra trafiken ännu bättre för fler, säger Kristoffer Tamsons (M), trafikregionråd och ordförande för SL.
Förra året uppgick resandet med pendeltåg till 120 miljoner, att jämföra med 107 miljoner under 2018. märsta.nu har tidigare rapporterat om att pendeltågen blev allt punktligare under 2019.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.