Det har varit dålig användning av munskydd i kollektivtrafiken larmar resenärer om både lokalt och runt om i länet.
Munskydd ska användas i kollektivtrafiken mellan 7-9 och 16-18. Men runt om i länet rapporteras det om att användningen enligt rekommendationerna inte sker i hög utsträckning. Även här hemma i Sigtuna kommun kommer rapporter om att munskydd inte används. En läsare berättar för märsta.nu om att ungdomar åker utan munskydd och frågar sig om ungdomarna verkligen förstår allvaret i situationen att de kan riskera att smitta andra som i sin tur kan drabba personer i riskgrupp. – Det är väldig nonchalans.
Det är inget krav på munskydd utan endast rekommendationer. -Rekommendationen bygger på det personliga ansvaret och behovet av munskydd kan finnas under andra klockslag och dagar när många reser. Därför är det bra att du som reser med SL alltid har med dig ett munskydd att använda vid behov, skriver SL på sin hemsida.
Folkhälsomyndighetens rekommendationer om munskydd i kollektivtrafiken gäller för resenärer födda 2004 eller tidigare. Är man född senare så omfattas man inte av rekommendationen.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.
Nyheter Efter att Sigtuna fritidsgård stängde i våras har kommunen satsat mer på en mobil fritidsverksamhet. Syftet är att nå fler ungdomar där de faktiskt finns och skapa en meningsfull fritid tillsammans med föreningar och andra aktörer.
Politik Valdeltagandet i kyrkovalet 2025 ser ut att bli något lägre än i valet 2021. I Sigtuna kommun är det Sigtuna församling som har högst andel röstande, med 18,5 procent av medlemmarna som utnyttjat sin rösträtt.
Nyheter En 15-årig pojke från Märsta döms i Göta hovrätt för mord och försök till mord efter skjutningen i Växjö i december 2024, där en kvinna sköts till döds och hennes make skadades.
Blåljus En man i 30-årsåldern greps under natten mot lördag i Skånela utanför Rosersberg. Polisen misstänker att cykeln mannen hade med sig är stulen, och han är nu misstänkt för både häleri och narkotikabrott.