Regeringens utredare Peter Norman har lagt fram ett delbetänkande kring järnvägssatsningar vid Arlanda.
Bland förslagen finns en omförhandling av avtalet med A-train och en eventuell avveckling eller sänkning av den nuvarande stationsavgiften på 135 kronor vid Arlanda Express. Målet är att göra tågresor mer konkurrenskraftiga jämfört med bilresor, vilket enligt Gustav Hemming (C), infrastrukturregionråd, är avgörande för hållbart resande och minskade koldioxidutsläpp.
Arlanda, som hanterar 20 miljoner resor årligen, skulle kunna minska bilresorna till flygplatsen med en halv miljon per år och koldioxidutsläppen med upp till 20 000 ton om stationsavgiften slopas. Hemming föreslår att regeringen antingen köper ut A-train från avtalet eller tillåter fler operatörer på sträckan.
Utredningen betonar också vikten av att färdigställa fyrspår mellan Stockholm och Uppsala före 2037, ett projekt som både Region Stockholm och Mälardalsrådet lyfter som prioriterat.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på tisdagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.