Aida Hadzialic (S), finansregionråd i Stockhom, är en av debattörerna. Foto: Socialdemokraterna

Regionråd efterlyser ökade satsningar på Arlanda.

I en debattartikel i Aftonbladet anser regionråd i Stockholm, Västerbotten och Norrbotten att det satsas mer på Arlanda på grund av den gröna industrin.

Debattartikeln betonar vikten av att stärka Arlandas konkurrenskraft, särskilt med tanke på avvecklingen av Bromma flygplats. För att främja flygets gröna omställning förespråkar artikeln att Arlanda bör bli ett internationellt föredöme för utvecklingen av nya elflyg och satsa på en fossilfri luftfart.

För att öka den internationella tillgängligheten och kapaciteten till och från Arlanda föreslås fler direktflyg och en bättre ruttoptimering, samt förbättrad tillgänglighet med hållbara transportalternativ. Staten uppmanas att ta ansvar för att finansiera borttagandet av stationsavgiften på Arlandabanan för att bidra till en ökad andel kollektivtrafikresor till Arlanda.

Avslutningsvis understryks att utan ett konkurrenskraftigt Arlanda riskerar Stockholmsregionens och norra Sveriges utveckling att bromsas, och det behövs gemensamma insatser för att säkra Arlandas konkurrenskraft och stödja landets gröna omställning.

Mord i Sigtunafjärden

51-årig man åtalas för mordet

Nyheter Åklagare har i dag väckt åtal mot en 51-årig man för mord på en kvinna som hittades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015 i Sigtuna.