Irene Svenonius (M), finanslandstingsråd.

Regionen vill pausa ökning av utjämningsskatten

Region Stockholm kräver att reeringen pausar höjningen av utjämningsskatten.

Utjämningsskatten som ekonomiskt starkare kommuner och regioner betalar till kommuner med låg skattekraft höjs nästa år. Finanslandstingsrådet Irene Svenonius (M) anser att höjningen borde pausas eftersom regionen fyrdubblat IVA-kapaciteten, bygger nytt sjukhus, säkrat skyddsutrustning för en andravåg och var först i landet med storskalig testning.

Regionen ska gå från att belasta en miljard 2019 till 3,6 miljarder när systemet är utbyggt 2023. Moderaterna anser att införandet borde skjutas upp till 2023.
– Det är orimligt att under pandemin och med det nya ekonomiska läget driva igenom chockhöjningen av utjämningsskatten, en Stockholmsskatt på 3,6 miljarder kronor, som vi är den enda av landets 21 regioner som betalar. Det motsvarar drygt 5000 sjuksköterskor. Idag arbetar cirka 11 000 sjuksköterskor i regionen och de behöver bli fler – inte färre. Det handlar om enorma pengar som regering och riksdag vill ta från Stockholmsvården. Därför begär Region Stockholm att regeringen åtminstone ger oss en andningspaus så att vi kan återstarta Stockholmsregionen efter en extraordinär vår, säger Irene Svenonius (M), finansregionråd i Region Stockholm.

Regionen och alla länets kommuner står inför en omstart som är nödvändig för både regionen och Sveriges skull enligt Svenonius och därför måste regeringen skyndsamt återkomma med besked om när systemet ska införas. Skatten i Region Stockholm är 12,08 procent för 2020.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening