Foto: Region Stockholm

Regionen tar över akut- och jourläkarbilarna

Sedan tidigare har ambulansverksamheten övergått till regionens drift, från och med lördag är det akutläkarnas tur att göra en övergång från privat till offentlig drift.

Från och med lördag den 10 augusti tar Ambulanssjukvården i Storstockholm AB (AISAB) över ansvaret för akut- och jourläkarbilarna i Region Stockholm. Detta är ett steg mot att skapa en mer enhetlig och effektiv organisation för prehospital vård. Beslutet innebär att all vägburen ambulanssjukvård och läkartjänster kommer att drivas av regionen själv. Redan i mars 2024 tog AISAB över ansvaret för ambulanssjukvården i södra länet, och fram till våren 2025 kommer fler områden att överföras till AISAB. Övergången innebär också att cirka 100 nya medarbetare, inklusive läkare och sjuksköterskor, börjar arbeta för AISAB.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.