Region Stockholm intensifierar vaccineringstakten i hela länet för att fler ska kunna vaccinera sig med både dos 1,2 och 3.
Vaccinationerna uppges ha ökat kraftigt i länets 26 kommuner de senaste tre veckorna. I Sigtuna är det en ökning med nästan tre procent. Nu intensifieras arbetet med att få fler att dels ta dos 1 men även de som redan tagit att ta andra eller tredje dosen. – Vi har lyckats öka kapaciteten hos våra befintliga aktörer så mycket att vi idag har cirka 17 000 lediga tider att boka hos någon av våra vaccinatörer. Men det är inte alltid att det finns både en tid och plats som passar alla. Därför ökar vi kapaciteten eftersom vi nu vet att alla över 18 ska förr eller senare erbjudas en påfyllnadsdos, säger vaccinationssamordnare Magnus Thyberg.
Mobila enheter kommer att utökas, i Sigtuna kommun finns det i Valsta och Märsta Centrum. Man ska också öppna upp för vaccinering inom vårdvalet vilket innebär att man ska kunna ta vaccin hos sin husläkarmottagning. Påfyllnadsdos gäller nu för 65-plussare men man avser släppa på för andra målgrupper inom kort.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Näringsliv Flera förare som kör för det appbaserade taxibolaget Bolt uttrycker nu skarp kritik mot hur bolaget fördelar ersättningen för utförda körningar.
Näringsliv Under juli månad registrerades fyra nya företagskonkurser i kommunen. Det största av de berörda bolagen hade en omsättning på fem miljoner kronor och åtta anställda.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.