Region Stockholm välkomnar nationellt biljettsystem
Ett nationellt biljettsystem i kollektivtrafiken kan införas, något som välkomnas av trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M).
SL utgör hälften av alla resor inom landets kollektivtrafik. Nu kan ett nytt nationellt biljettsystem vara på väg. En utredare har utsetts av regeringen. Det handlar om att ta fram en gemensam standard oavsett var i landet man reser. Trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) varar dock för ett dyrt, byråkratiskt och statligt översystem som kan skapa fler problem för resenärerna än vad det var tänkt att lösa. Tamsons är dock positiv till ett nytt system samt den utredare som regeringen utsett, Gerhard Wennerström. Men någon ny utredning behövs inte menar Tamsons eftersom frågan redan utretts.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.