Regeringen skjuter in 2,8 miljoner till skolan i kommunen
Kommunerna i länet får 118 miljoner kronor för att hantera ökade kostnader, 2,8 av dessa tillfaller Sigtuna kommun.
Sigtuna kommun får 2,8 miljoner kronor från regeringen för att hantera ökade kostnader i skolan, som en del av en större utbetalning på 118 miljoner till kommunerna i Stockholms län. Dessa medel kommer från regeringens vårändringsbudget för 2024, som avsatte totalt 500 miljoner kronor till skolan för att motverka effekterna av inflationen. Pengarna ska bidra till att upprätthålla kvaliteten i undervisningen i grundskolor och liknande skolformer, vilket är särskilt viktigt inför det kommande läsåret.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.