Foto: Daniel Iskandar

Regeringen skjuter in 2,8 miljoner till skolan i kommunen

Kommunerna i länet får 118 miljoner kronor för att hantera ökade kostnader, 2,8 av dessa tillfaller Sigtuna kommun.

Sigtuna kommun får 2,8 miljoner kronor från regeringen för att hantera ökade kostnader i skolan, som en del av en större utbetalning på 118 miljoner till kommunerna i Stockholms län. Dessa medel kommer från regeringens vårändringsbudget för 2024, som avsatte totalt 500 miljoner kronor till skolan för att motverka effekterna av inflationen. Pengarna ska bidra till att upprätthålla kvaliteten i undervisningen i grundskolor och liknande skolformer, vilket är särskilt viktigt inför det kommande läsåret.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.