Det är redan höga temperaturer i Mälaren, över 20 grader på samtliga strandbad.
Sigtuna kommuns bad- och simhallschef Tapani Röyttä meddelar att det är varmt i vattnet enligt de senaste provtagningarna som genomfördes under torsdag morgon. Samtliga strandbad har över 20 grader. Varmast är det i Steninge och Rosersberg med över 23 grader.
Kommunen kommer mäta badtemperaturer cirka en gång i veckan hela sommaren. Samtliga bad har tjänligt vatten vilket innebär att det är ok att bada i dem utan risk för farliga bakterier eller liknande. Det har varit högt tryck på strandbaden hittills i år, särskilt Sjudargårdsbadet i Sigtuna. Många lockas dit, både kommuninvånare och besökare. Midgårdsbadets utedel kommer att hålla stängt hela sommaren på grund av coronarestriktioner.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.