Malin Norberg, fyra från vänsterFoto: Pressbild

RC Chocolats bagare till SM Unga Bagare

RC Chocolat på Arlanda skickar bagaren Malin Nordberg til SM Unga Bagare som går i Göteborg 12-13 mars.

Malin Nordberg bor i Vallentuna och arbetar på RC Chocolat på Arlanda. Hon är en av tio uppfinningsrika och talangfulla unga bagare som tagit sig till finalen av Unga Bagare som får i Nordstan, Göteborg, 12-13 mars.

Tävlingen firar i år 30 år och har tidigare haft känna vinnare som Roy Fares från Mr Cake. För att få tävla i Unga Bagare ska man vara högst 24 år gammal. Under fem timmar kommer bagarna att ställas på prov genom att ta fram bakverk i kategorierna Matbröd, Kuvertbröd, Bullar och Kavlade degar samt avslutningsvis skapa ett skådebröd där fokus ligger på kreativitet.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Brännbollsturnering i Märsta

Nöjesnyheter Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening