Malin Norberg, fyra från vänsterFoto: Pressbild

RC Chocolats bagare till SM Unga Bagare

RC Chocolat på Arlanda skickar bagaren Malin Nordberg til SM Unga Bagare som går i Göteborg 12-13 mars.

Malin Nordberg bor i Vallentuna och arbetar på RC Chocolat på Arlanda. Hon är en av tio uppfinningsrika och talangfulla unga bagare som tagit sig till finalen av Unga Bagare som får i Nordstan, Göteborg, 12-13 mars.

Tävlingen firar i år 30 år och har tidigare haft känna vinnare som Roy Fares från Mr Cake. För att få tävla i Unga Bagare ska man vara högst 24 år gammal. Under fem timmar kommer bagarna att ställas på prov genom att ta fram bakverk i kategorierna Matbröd, Kuvertbröd, Bullar och Kavlade degar samt avslutningsvis skapa ett skådebröd där fokus ligger på kreativitet.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening