Polis slog till mot taxibilar under nattenFoto: Pressbild/Swedavia

Razzia mot taxibilar inatt

Polisen slog till mot taxichaufförer på Arlanda i natt och kontrollerade hur tidböckerna var ifyllda.

Under natten fokuserade Gränspolisen på taxibranschen på Arlanda, ett stort antal bilar kontrollerades till och från Arlanda samt inne på den så kallade Taxi-remoten. Fokus var taxiboken som måste vara korrekt ifylld. En förare fick en bot ute på Arlandaleden, inne på remoten kontrollerades sju förare men samtliga klarade sig utan anmärkning.

Uppdaterad kl. 8.30

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening