Rättegång i busshållsplatsmordet inleds idag torsdag.
Efter ett omfattande utredningsarbete med bland annat två häktade till och från kunde förundersökningen koppla en man i 20-årsåldern till mordet och den som avlossat skotten vid busshållplatsen i Steninge i oktober ifjol. – Efter en längre tids utrednings- och spaningsarbete var den samlade bevisningen tillräckligt stark för att frihetsberöva en person och väcka åtal för mord. Den nu åtalade misstänks vara skytten och bevisningen mot honom vilar till stor del på dna-spår från honom på brottsplatsen samt målsägandes blod på kläder tillhörande den nu åtalade, skriver Polisen på sin hemsida.
Blåljus På lördagsförmiddagen larmades polis till ett växlingskontor på Arlanda efter att en man försökt växla falska sedlar. Händelsen inträffade klockan 10.52.
Nyheter En ny rapport från Region Stockholm visar att majoriteten av invånarna i länet lever under goda livsvillkor, men att omkring en fjärdedel bor i områden där förutsättningarna är sårbara.
Nyheter Bygget av det nya kultur- och aktivitetscentret i Valsta är i full gång – och redan i det inledande arbetet satsar Sigtuna kommun på hållbarhet.
Ung & Student Fritidsbanken i Märsta ger barn och unga möjlighet att prova sport och friluftsliv – helt gratis. Med låneutrustning som cyklar, inlines och fotbollsskor blir det enklare för alla att vara aktiva i sommar, oavsett ekonomi. Nästa vecka utökas öppettiderna med sommaröppet fem dagar i veckan.
Notiser Trots ny lagstiftning som ska begränsa användningen av lustgas är det fortfarande möjligt att köpa gasen på nätet. I Sigtuna kommun är användning och innehav av lustgas förbjudet i offentliga miljöer enligt lokala ordningsföreskrifter, men problemen kvarstår.
Notiser Just nu pågår en omfattande transport genom Märsta. Ett omkring 90 meter långt ekipage, med en transformator som väger cirka 150 ton, färdas genom kommunen. Transportens totala vikt uppgår till cirka 300 ton.
Blåljus Sent på måndagskvällen ryckte räddningstjänsten ut till en brand vid en industri på Metallvägen i Rosersberg. Det brann i ett antal pappersbalar utomhus, i anslutning till en byggnad.
Notiser Trafiken på E4 mellan Trafikplats Stora Wäsby (177) och Trafikplats Rosersberg (179) påverkas av ett pågående broarbete, som beräknas pågå till den 1 augusti.