Polisen gjorde en husrannsakan i april mot 37-åringens lägenhetFoto: MMS-Bild

Rättegång mot märstabor för rån mot Svenska Spels VD

Under måndagen inleddes rättegången mot två märstabor som misstänks för rånförsöket mot Svenska Spels VD i april.

Två märstabor greps ganska kort efter ett misslyckat rånförsök mot Svenska Spels VD Lennart Käll. Under kvällen 13:e april gjorde polisens insatsstyrka en husrannsakan i en lägenhet på Vänortsringen. Enligt åtalet ska en av männen ha slagit in rutan och hotat Lennart Käll med en pistol samt krävt honom på ca 3 miljoner kronor. De misstänkta är 37 och 30 år gamla. De tvingade till sig Lennart Källs bankkort och koder. De hotade också att skjuta ihjäl honom och att hans familj skulle sökas upp om han inte satte in pengar på konton som var kopplade till korten eller om han kontaktade polisen. De står åtalade för grovt rån och övergrepp i rättssak. Båda nekar till brott.

22,7 miljoner kronor till förskolor i kommunen

Politik Regeringen har beslutat att förstärka statsbidraget för kvalitetshöjande åtgärder i förskolan, och Sigtuna kommun får ta del av 22,7 miljoner kronor. Pengarna ska användas för att förbättra kvaliteten och skapa en mer likvärdig utbildning för barnen.

Nio polisaspiranter till lokalpolisområdet

Nyheter Den 20 januari påbörjar 190 polisaspiranter sin sex månader långa praktik hos polisen i Region Stockholm. Av dessa placeras nio aspiranter i Lokalpolisområde Sollentuna, som omfattar kommunerna Sigtuna, Upplands Väsby och Sollentuna.

Få strömavbrott i Sigtuna – stora skillnader i landet

Nyheter Strömavbrott är ovanliga i Sverige, men de kan skapa stora problem när de inträffar. Statistik från Energimarknadsinspektionen för 2023 visar att hushållen i Sverige i snitt drabbades av 1,4 strömavbrott under året, med totalt 88 minuter utan ström per hushåll.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening