Rättegången mot 28-åringen som körde ihjäl en elvaårig pojke förra året startade på måndagen rapporterar Sveriges Radio.
Mannen som sedan tidigare är känd av polisen och förekommer i flera avsnitt av belastningsregistret körde på en pojke i juni förra året. Pojken avled av sina skador. Mannen häktades direkt efter händelsen men släpptes kort därpå. Åtal väcktes förra året och nu har rättegången startat enligt Sveriges Radio. Åklagaren menar att olyckan inträffade till följd av oaktsamhet från 28-åringen. Han kan dömas för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.