Foto: Jamshid Jamshidi
Här ligger Forsby

Rättegång i Forsbymordet-Flicka angav pojkvännen

På torsdagen startar rättegången i Forsbymordet där en man hittades bränd. Upprinnelsen går tillbaka till Märsta där mannen sköts i en lägenhet.

Mannen sköts i februari i en lägenhet i Valsta, det var efter ett bråk som urartade som han sköts skriver SVT Uppsala. Därefter forslas kroppen till Forbsy mellan Odensala-Knivsta där den bränns och hittas i samband med att brandkår larmas.

Fem personer står åtalade för inblandning. Huvudpersoner är en 20-årig man, hans farbror och hans pappa samt en 15-årig flickvän. Samtliga nekar till brott enligt SVT.

Offret, den 45-årie mannen, var en barndomsvän till 20-åringens farbror. Flickan var inledningsvis misstänkt för mordet men efter måna och långa förhör kom man fram till att det var hennes pojkvän som avlossat skotten. Hennes och en kamrats vittnesmål blir ett viktigt inslag i rättegången som inleds på torsdagen i Uppsala.

Annan bevisning som finns är DNA, kulor har hittats och en kniv med DNA från både den mördade och 20-åringen. Motivet är än så länge inte helt klarlagt:
– Det har blivit en tjafs i lägenheten, det finns uppgifter om att det handlade om droger – men mer vet vi inte. Jag hoppas att vi under rättegången får höra sanningen om vad som ledde fram till att offret dödades och vem som gjorde det, säger åklagare Anne Sjöblom till SVT Uppsala.

Den 15-åriga flickan står åtalad för skyddande av brottsling eftersom hon hjälpt till att städa upp i lägenheten efter mordet

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.