LodjurFoto: WWF/Staffan Widstrand

Rapportera in rovdjursobservationer

Länsstyrelsen i Stockholm inventerar antalet stora rovdjur i länet och uppmanar personer som gjort observationer att rapportera in.

Länsstyrelsen i Stockholm genomför just nu en inventering av stora rovdjur, som varg och lo, för att följa deras antal och utbredning. Inventeringen pågår mellan oktober och mars och ger underlag för att hantera arterna, inklusive förebyggande åtgärder mot skador.

Metoder som används är spårning i snö, spillningsanalys och kameraövervakning. Jägare, allmänhet och intresseorganisationer uppmanas att bidra genom att rapportera observationer via plattformen Skandobs eller appen Skandobs Touch. Alla observationer kvalitetssäkras av särskilt utbildade inventerare, men prioriteringar kan göras beroende på tidigare kännedom om rovdjurens rörelser och snöförhållanden. Spillning och urin från vargar analyseras för att identifiera art, kön och individ.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.