Förra veckan drabbades Sigtuna stad av sju bildelsstölder och nu är det BMW, Mercedes och Volvo X60 som är drabbade enligt Polisen i Sollentuna/VÄsby/Sigtuna på Facebook.
märsta.nu rapporterade nyligen om att Audi och BMW drabbats av inbrott i stölder i syfte att komma över airbag och rattar. Dessa säljs sedan på reservdelsmarknaden utomlands. Polisen i Sollentuna/Väsby/Sigtuna skriver nu via Facebook att förra veckan skedde sju stölder från bilar i Sigtuna stad av märket BMW, Mercedes och Volvo X60. Stölderna har ökat kraftigt senaste halvåret, speciellt i Norrort men även i Stockholms län. Bara i Region Stockholm rör det sig om 1000 bildelsstölder från 8:e januari till 12:e april enligt ett pressmeddelande från Polisen. Även Täby är ett drabbat område: – Det är rattar, airbags och till exempel navigationsutrustning som stjäls. En ratt kan enligt uppgift ge upp till 30 000 kronor på andrahandsmarknaden. Stölderna är ett stort problem som vi måste komma till rätta med på alla sätt det går, säger Pet Åkermark polis i Täby.
Ökar närvaron För att minska brotten arbetar Polisen med grannsamverkansgwrupper och boende lokalt med att sprida brottsförebyggande information. Polisen kommer även att finnas mer ute i samhället i både civila och målade bilar för att komma tillrätta med stölderna. För två veckor sedan hittades en ryggsäck i Märsta med hela sju rattar från stölder på Arenberga.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.