Foto: Riksbanken

Rapport: Dyrare att bo i länet

Det kommer bli dyrare att bo länet jämfört med andra delar av landet på grund av inflation, räntor och drivmedelspriser.

Stockholms Handelskammare konstaterar att en familj i Stockholms län kommer att få kostnadsökning på 135 000 kronor, en vanlig familj i övriga Sverige får se ökade utgifter med 92 000 kronor.
– Människor kommer att tvingas lägga om sina vanor för att kunna hantera kostnadsökningarna. När vardagslyxen och de bekväma tjänsterna plockas bort, när renoveringar och investeringar skjuts på framtiden så märks det hos företagen. Konkurser och arbetslöshet väntar runt hörnet. Våra politiker måste gräva ner stridsyxan och samla sig så att krisens effekter kan minskas snabbt och kraftfullt, säger Andreas Hatzigeorgiou, vd för Stockholms Handelskammare.

Redan under 2022 har det blivit kraftigt ökade energipriser, drivmedelspriser, dyrare livsmedel med mera. Totalt under 2022 är det 72 000 i kostnadsökningar men för 2023 ökar det ytterligare 63 000 till 135 000 kronor. Ett snitthushåll kommer ha kostnader på 330 000 kronor under helåret 2023. Beräkningarna har inkluderat el på 20 000 kWh/år, bil med bensin, livsmedelskostnader enligt Konsumentverkets referensvärden och bolån samt familj med två barn.

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.