Rännet skjuts upp

På grund av det milda vädret så har Vikingarännet beslutat för att skjuta upp tävlingen till 19:e februari.

Vikingarännet skulle enligt plan ha körts 12:e februari, men på grund av det milda vädret har isarna blivit svagare. Nu siktar man istället på 19:e februari. Besked om loppet kan genomföras kommer att ges 10:e februari. Enligt Vikingarännets hemsida måste isen bli minst fem centimeter tjockare och totalt 15 cm tjock för att hantera de för loppet nödvändiga fordonen.

För att isen ska kunna växa behövs även klar himmel:
– Vi tror att två veckors kallare väder kommer att ge goda förutsättningar att genomföra Vikingarännet den 19:e, skriver Vikingarännet på sin hemsida.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.