Polis grep två personer utanför Märsta stationFoto: MMS-Bild

Rånare greps i Märsta

Två personer som rånade barn på Djurgården i Stockholm greps i samband med en större insats i Märsta under tisdagskvällen.

Ett stort pådrag kallades till Märsta station i vid 21-tiden, det stod 4-5 polisbussar utanför stationen. Ett vittne berättar för märsta.nu att två personer fördes in i bussen. Nu visar det sig vara att det är två personer gripna misstänkta för rånet på Djurgården.
– Hur vi har lyckats gripa de här personerna vill vi inte gå in på i nuläget på grund av att det är en pågående utredning, säger Pontus Sandulf, vakthavande befäl till Aftonbladet.

De två misstänkta tog en minderårigs tillhörigheter och körde iväg med elsparkcyklarna. Liknande tillvägagångssätt har inträffat förut enligt Polisen. Personen som blev rånad skadades inte även om denne fick motta ett slag. Rånarna kom över bland annat en tröja enligt Polisen.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening