Ramptornet blir lägenhet för en dagFoto: Pressbild/HomeAway

Ramptornet blir lägenhet för en dag

Ramptornet på Arlanda som stått övergivet i femton års tid har byggts om till lägenhet som man har chansen att bo i.

Ramptornet har stått övergivet i 15 år tid, det var tidigare arbetsplats för de som skötte parkeringen av flygplanen på Arlanda. Nu har den gjorts om till lägenhet som man har chans att bo i.

Vinnaren av en tävling som sajten HomeAway arrangerar ger möjlighet till det unika boendet. Designern och konstnären Cilla Ramnek har förvandlat rampen till 35 kvadratmeter lägenhet med eget kök och panoramavy över start- och landningsbanor samt med perfekt läge för soluppgång och nedgång.

Alla produkter som lägenheten är inredd med finns dessutom att handla på flygplatsen. Vinnaren får vara 24 timmar i lägenheten med VIP-service och besök i flygledartornets balkong samt diverse kulinariska upplevelser från krögarna på Arlanda.

Även sigtunabon Ronny Latva medverkar då hans RC Chocolat står för frukosten. Middagen bjuder Pontus in the air på. Vinnaren kommer även kunna ta med upp till tre gäster.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.