Ramirent i Märsta, ArlandastadFoto: Ramirent

Ramirent nöjda med etablering i Märsta

Ramirents kundcenter i Märsta firar ett framgångsrikt år i sin nya anläggning. Kundcenterchefen Fredrik Aronsson summerar erfarenheterna från det senaste året och riktar blicken mot framtiden.

Att etablera ett kundcenter på en ny plats har varit både utmanande och inspirerande, med allt vad det innebär att attrahera och betjäna nya kunder, marknadsföra sig lokalt och utforska nya sätt att nå ut till marknaden.

Finns det några speciella händelser som sticker ut under året?
– Vi etablerade snabbt kontakt med ett företag som har tre omfattande projekt i Arlandastad och Rosersberg. Vi fick möjlighet att vara leverantör för dessa projekt och kunden är mycket nöjd med våra tjänster.

– Dessutom har vi fått beröm för vår förmåga att vara tillmötesgående gentemot de kunder som anlitar oss. Större delen av våra kunder återkommer med ett leende på läpparna.

– Under det senaste året har vi även bokat in många utbildningar. Två stora företag har till exempel förhandlat om cirka 1000 utbildningstillfällen inför framtiden.

Vad är era framtida mål?
– Vårt mål är att bli den bästa leverantören av maskiner och utbildningar i området. Vi strävar efter att vara lösningen till alla utmaningar, och vi tar oss an dessa med ett positivt synsätt.

– Vi har också inlett ett projekt tillsammans med vår leverantör av LoRa-sändare. Det är ett omfattande projekt på Arlanda flygplats där många maskiner kommer att användas, men inte samtidigt. Genom att skapa en geo-fence kan vi övervaka maskinernas realtidsanvändning och ge kunden exakta uppgifter om deras koldioxidutsläpp.

Ramirents kundcenter i Märsta har lyckats etablera sig starkt på den nya platsen under sitt första år. Med en dedikerad personal och en önskan att leverera exceptionella tjänster och innovationer ser de fram emot att fortsätta växa och erbjuda värde till sina kunder i framtiden.

Denna text genererades med en textrobot

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening