För några år sedan var det blockerat till Munkholmsbadet längs med Munkholmsvägen.Foto: Street view/Google

Räddningstjänsten: Blockera inte vägen till badplatserna

Även om vädrets makter inte bjudit på något vidare badväder uppmanar räddningstjänsten att man inte blockerar infarten till badplatserna.

Just nu är det högsäsong vid badplatserna runt om i Sigtuna kommun – och räddningstjänsten påminner om vikten av att parkera rätt. Felparkerade bilar kan hindra utryckningsfordon från att ta sig fram vid olyckor i vattnet, och varje sekund kan vara avgörande vid ett drunkningstillbud.

Räddningstjänsten vädjar till badgäster att tänka efter innan de ställer bilen. Gå gärna några extra steg hellre än att stå i vägen för räddningsfordon. För några år sedan var detta ett särskilt stort problem vid Munkholmsbadet där fordon stod parkerade så att räddningstjänst inte kunde komma fram.

Man påminner också om att aldrig bada ensam, och att alltid hålla uppsikt över barn som badar. En liten insats kan göra stor skillnad om olyckan skulle vara framme.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.