Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Räd mot bolag som levererar säkerhetsutrustning till Arlanda

EU har under den senaste tiden samlat bevis mot det kinesiska företaget Nutech som levererar säkerhetsutrustning till bland annat Arlandas säkerhetskontroll.

Nutech misstänks ta emot subventioner från kinesiska staten, vilket är olagligt inom EU:s fria handel. Företag som agerar inom EU kan undersökas om misstanke finns om att de får bidrag eller subventioner från sina regeringar. Nutech levererar utrustning till Arlanda som används för att genomsöka bagage och människor på Arlanda rapporterar Dagens Nyheter. Räden ska ha skett i tisdags och Nutech uppges samarbeta med EU. Man deklarerar att informationen man samlar in är skyddad från insyn, även insyn från en kinesiska staten.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.